LinkedIn Facebook Twitter TikTok Instagram TV IJS Kolokviji IJS   | Arhiv novic | News Archive | Video arhiv |

Slovensko   English2024-10-12

Vabilo   Program

Arhiv novic

V okviru 27. multikonference Informacijska družba 2024 so 11. oktobra 2024 na Institutu »Jožef Stefan« podelili tudi nagrade 17. Mednarodne konference o prenosu tehnologij (ITTC). Letošnji nagradi za najboljšo inovacijo z javnih raziskovalnih organizacij z največjim tržnim potencialom sta prejela doc. dr. Ita Junkar z Instituta "Jožef Stefan" za novo tehnologijo »SugarHeal: Sweet Relief«, ki rešuje problematiko celjenja kroničnih ran, ter prof. dr. Uroš Petrovič, prav tako z IJS, za inovacijo »Nova platforma za generiranje protiteles z eno domeno v mikroorganizmih«. Nacionalno nagrado Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO) za podjetja je prejelo podjetje Hidria, ugledno slovensko podjetje, zaradi zgledne uporabe sistema intelektualne lastnine in velikega poudarka na inovativnosti. Nacionalno nagrado Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO) za inovatorje je prejel doc. dr. Gregor Primc. V zadnjem desetletju je Gregor Primc pridobil več patentov, s čimer dokazuje svojo izjemno inventivnost in predanost aplikativnim raziskavam. Čestitamo!

Arhiv novic

V okviru 27. mednarodne multikonference Informacijska družba 2024, ki je med 7. in 11. oktobrom 2024 potekala na Institutu "Jožef Stefan", so podelili nagrade konference za dosežke v letu 2023. Nagrado za tekoče delo na področju informacijske družbe v preteklem letu je prejel prof. dr. Sašo Džeroski, vodja Odseka za tehnologije znanja na Institutu "Jožef Stefan". Prof. Džeroski je najpogosteje citirani slovenski raziskovalec na področju informacijsko-komunikacijske tehnologije, ki živi v Sloveniji. Nagrado Michija-Turinga za življenjsko delo je letos prejel prof. dr. Borut Žalik. Nagrado za najboljši dosežek na področju informacijske družbe, informacijsko jagodo, je prejelo tekmovanje ACM Slovenija, nagrada za najslabši dosežek, informacijska limona, pa je bila podeljena dogajanju v zvezi z nabavo in razdeljevanjem osebnih računalnikov. Podelili so tudi nagrade Legende računalništva in informatike. Prejeli so jih Marko Bajec, Igor Bernik, Marjan Krisper, Marjan Mernik, Milan Ojsteršek, Devid Palčič in Borut Robič. Čestitamo!

Arhiv novic

V Krki so 27. septembra 2024 podelili 54. Krkine nagrade za srednješolske raziskovalne naloge. Na letošnji razpis se je odzvalo kar 100 dijakov iz 19 slovenskih gimnazij in srednjih šol s 55 pripravljenimi nalogami, od katerih jih je bilo 26 nagrajenih s Krkinimi nagradami, 29 pa s Krkinimi priznanji. Pri dveh Krkinih nagradah je bil den od mentorjev doc. dr. Peter Rodič z Odseka za fizikalno in organsko kemijo Instituta "Jožef Stefan". Nagradi je prejela raziskovalna naloga “Površinska zaščita magnezijeve zlitine za aplikacije v biomedicini” avtorice Mije Kapun ter mentorjev doc. dr. Petra Rodiča in Grega Celcarja z Gimnazije Jožeta Plečnika (GJP). Nagrajena je bila tudi raziskovalna naloga “Lasersko strukturiranje površine aluminijeve zlitine za pripravo superhidrofobnih površin” avtorjev Maksa Laha in Maja Horvata ter mentorjev doc. dr. Petra Rodiča, doc. dr. Matica Možeta s FS UL in Grega Celcarja z GJP. Raziskovalno delo Maksa in Maja je bilo predstavljeno tudi na simpoziju pred slavnostno podelitvijo. Čestitamo nagrajencem in se veselimo nadaljnjega sodelovanja z nadobudnimi srednješolskimi raziskovalci tudi v prihodnje.

Arhiv novic

Tehniška univerza v Harbinu na Kitajskem je vodjo Odseka za reaktorsko tehniko Instituta "Jožef Stefan" prof. dr. Leona Cizlja imenovala za gostujočega profesorja za obdobje petih let. Gre za univerzo z največjim programom jedrskega inženirstva na Kitajskem in s tem tudi na svetu. Za več kot 1.200 študentov, od tega skoraj 150 mednarodnih, skrbi hitro rastoči kolektiv več kot osemdesetih pretežno zelo mladih profesorjev. Prof. Cizlju je odločbo o imenovanju in pečat šole izročil podpredsednik univerze prof. dr. Yu Zhiven ob prisotnosti dekana Fakultete za jedrske znanosti in tehnologije prof. dr. Tan Sichao in prodekanice prof. dr. Gao Puzhen. Med obiskom je prof. Cizelj vodil tudi mednarodno evalvacijo programa jedrskega inženirstva, ki so jo opravili ugledni profesorji iz ZDA, Koreje, Tajvana, Hong Konga, Pakistana, Italije, Dominikanske republike in Kitajske inženirske akademije. Predstavil je tudi raziskave uporabe umetne inteligence pri napovedovanju težkih nesreč v jedrskih elektrarnah, ki jih v okviru Horizon Europe projekta ASSAS vodita Odseka za tehnologije znanja in reaktorsko tehniko.

Arhiv novic

Na Univerzi v Ljubljani so 3. oktobra 2024 že tretjič podelili Nagrade in pohvale dr. Uroša Seljaka za najboljše znanstvene članke študentk in študentov prve in druge stopnje študija v Sloveniji. Nagrade so podelili donator dr. Uroš Seljak, Univerza v Ljubljani in Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF). Namen nagrad je spodbujanje in podpiranje znanstvenih objav študentk in študentov na študijskih programih prve in druge stopnje, večje vključevanje v raziskovalno delo ter spodbujanje mentoriranja študentk in študentov v Republiki Sloveniji. Eno od treh nagrad je letos prejela sodelavka Odseka za fiziko trdne snovi Instituta "Jožef Stefan", mlada raziskovalka Zala Korenjak. Zala Korenjak je nagrado prejela za znanstveno objavo o laserjih iz milnih in smektičnih mehurčkov v reviji Physical Review X. Plaketo za mentorstvo je prejel tudi njen mentor dr. Matjaž Humar, vodja Laboratorija za biološko, mehko in kvantno optiko. Strokovna komisija pod vodstvom prof. dr. Simona Horvata z Biotehniške fakultete UL je podelila tudi štiri pohvale. Vsem nagrajencem iskreno čestitamo. Avtor fotografije: Bor Slana/STA.

Arhiv novic

Skupina za raziskave fuzijskih materialov z Odseka za nanostrukturne materiale Instituta "Jožef Stefan" je na 33. Simpoziju o fuzijskih tehnologijah, ki je med 22. in 27. septembrom 2024 potekal v Dublinu na Irskem, prejela prvo nagrado za inovacije. Sploh prvič v zgodovini so nagrado prejeli slovenski raziskovalci. Raziskovalke in raziskovalci skupine Instituta "Jožef Stefan" pod vodstvom dr. Petre Jenuš Belec so bili nagrajeni za razvoj materialov za toplotno najbolj obremenjeni del bodočih fuzijskih reaktorjev, diverter. Dr. Petra Jenuš Belec: »Ta nagrada pomeni ogromno priznanje za našo raziskovalno skupino in tudi za Slovensko fuzijsko asociacijo. Na področju, kjer vlada velika konkurenca, je bil naš material prepoznan kot izjemno obetaven z velikim inovacijskim potencialom. Z osvojitvijo te nagrade smo se uspeli postaviti na mednarodni fuzijski zemljevid.« Nagrade financira program EU za raziskave in usposabljanje Euratom in se podeljujejo za prelomne projekte, ki pospešujejo raziskave fuzije in spodbujajo sodelovanje med raziskovalci in industrijo. Čestitamo!



STRATEŠKI PROJEKT

IJSplus


NAPOVEDNIK

Napovednik dogodkov


KOLOKVIJI IJS

Kolokviji IJS


MEDNARODNO SODELOVANJE

Mednarodno sodelovanje


VIDEO POSNETKI

Video posnetki


TISKANE NOVICE

Tiskane novice IJS   ČasopIJS


ZAPOSLITVE

Objava prostih delovnih mest


IJS ZA ENAKOST SPOLOV

IJS za enakost spolov


ŠTUDIJ

Mednarodna podiplomska šola Jožefa Stefana


ARIS PROJEKTI

ARIS projekti


PREHRANA NA IJS

Prehrana na IJS

Institut "Jožef Stefan", Jamova cesta 39, 1000 Ljubljana, Slovenija, Telefon: (01) 477 39 00
info@ijs.si